Ժողովրդական պաշտպանը Բաթումիում նախատեսվող շինարարության իրականացման բացառիկ կանոնը բողոքարկել է Սահմանադրական դատարանում
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը դիմել է Սահմանադրական դատարան և պահանջել կասեցնել Բաթումիում պլանային շինարարությունների իրականացման համար հաստատված ժամանակավոր բացառիկ կանոնը և այն ճանաչել հակասահմանադրական։ Նշված ժամանակավոր կանոնակարգը շինարարական ընկերություններին իրավունք է տալիս իրականացնել շենքի կառուցման գործընթացը՝ չպահպանելով անվտանգությունը, շինարարության հիմնական պայմանները, ամրությունը, կայունությունը, հրդեհային անվտանգության և տարհանման կանոնները։
2022 թվականի հունիսի 23-ին՝ գարնանային նստաշրջանի վերջին շաբաթում, խորհրդարանը արագացված կարգով փոփոխություններ կատարեց Վրաստանի տարածքային պլանավորման, ճարտարապետական ​​և շինարարական գործունեության օրենսգրքում։ Փոփոխությունների հիման վրա հնարավոր է դարձել Բաթումիում նախատեսվող շինությունների լայն շրջանակի վրա չկիրառել այնպիսի շինարարական պարտավորություններ, որոնք ապահովում են շենքերի և շինությունների անվտանգությունը, առողջության համար անվտանգ միջավայրը և հաշմանդամների համար մատչելիության իրավունքի իրացումը։
Համաձայն վիճարկվող կանոնակարգի, մինչև 2027 թվականը Բաթումիի զարգացման գլխավոր հատակագծի հաստատումը թույլատրելի էր ցանկացած ծավալով գերազանցել կառուցապատման ինտենսիվության առավելագույն գործակիցը (k-2) և շենքի առավելագույն բարձրությունը, ինչպես նաև օրենսդրությամբ սահմանված բոլոր այլ կարգավորումները՝ խախտելով շենքերի համար սահմանված անվտանգության նորմերը և ֆունկցիոնալ գոտիով սահմանված պայմանները, անտեսելով պարտադիր պայմանը, բացառությամբ մշակութային ժառանգության պահպանության մասին օրենսդրությամբ սահմանված կանոնակարգերի։
Հատկապես տագնապալի է շինարարական նախագծերի իրականացման հնարավորությունը՝ չպաշտպանելով շենքի ամրությունը, կայունությունը, հրդեհային անվտանգության և տարհանման նորմերը, ինչը մեծ վտանգ է ներկայացնում մարդկանց կյանքի և առողջության համար և խախտում է սահմանադրության 10-րդ հոդվածով նախատեսված պետության դրական պարտավորությունը, ձեռնարկել համապատասխան միջոցներ մարդու կյանքը պաշտպանելու համար:
Վիճարկվող նորմերը կասեցնում են նաև շինարարության ընթացքում հաշմանդամների համար մատչելիության ապահովման պայմանը, ինչի հետևանքով պետությունը խախտում է Սահմանադրության 11-րդ հոդվածի 4-րդ կետով նախատեսված պարտավորությունը՝ ապահովել հաշմանդամների համար մատչելի միջավայր՝ լիարժեք, հավասար և անկախ մասնակցության համար:
Վիճարկվող կանոնը թույլատրելի է համարում այնպիսի շինարարական նախագծերի իրականացումը Բաթումում, որոնք կարող են լուրջ բացասական ազդեցություն ունենալ առողջ կենսամիջավայրի վրա, բերել անուղղելի հետևանքներ քաղաքաշինության պատշաճ պլանավորման և հանգստի և հանրային տարածքների պահպանման համար։
Տարիների ընթացքում ակտիվ, քաոսային և ինքնաբուխ շինարարությունների արդյունքում անհրաժեշտ է ծրագրել և իրականացնել միջոցառումներ Բաթումիում ստեղծված բարդ իրավիճակը տարածական դասավորության տեսակետից մեղմելու, այլ ոչ, ընդհակառակը, սրել այն, ինչի վրա Ժողովրդական պաշտպանը երկար տարիներ մատնանշում է: [1] Առանց զարգացման ընդհանուր պլանի և օրենսգրքով սահմանված պահանջների զանգվածային շինությունների իրականացումը կարող է անուղղելի վնաս հասցնել շրջակա միջավայրի պահպանության իրավունքին։
Սպասվող անդառնալի վնասից խուսափելու համար սահմանադրական հայցով խնդրում ենք նաև կասեցնել վիճարկվող նորմերի գործունեությունը մինչև դատարանի վերջնական որոշման կայացումը։
[1] Ժողովրդական պաշտպանի 2022 թվականի ապրիլի 21-ի հանձնարարականը մշակութային ժառանգության հուշարձանի՝ Բաթումիի բուլվարի վերաբերյալ հասանելի է. https://bit.ly/3AiuRQU: 2021 խորհրդարանական զեկույց՝ «Վրաստանում մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին», էջ. 248, հասանելի է. https://bit.ly/3QIaPV1: 2020 թվականի խորհրդարանական զեկույց՝ «Վրաստանում մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին», էջ. 333, հասանելի է. https://bit.ly/3bOCsND: 2019 թվականի խորհրդարանական զեկույց՝ «Վրաստանում մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին», էջ. 267, հասանելի է. https://bit.ly/3PeHssB:

Public Defender Appeals to Constitutional Court against Temporary Exceptional Construction Rules in Batumi
The Public Defender of Georgia has applied to the Constitutional Court and demanded to suspend the temporary exceptional rule approved for constructions planned in Batumi and to declare it unconstitutional. The mentioned temporary regulation allows construction companies to conduct the construction process without observing safety norms, basic construction requirements, as well as strength, sustainability, fire safety and evacuation rules.
On June 23, 2022, in the last week of the spring session, the Parliament made changes to the Spatial Planning, Architecture and Construction Code of Georgia in an accelerated manner. The changes make it possible for a wide range of constructions planned in Batumi not to follow the construction obligations that ensure the safety of buildings and structures, safe environment for health and accessibility for persons with disabilities.
The disputed regulation, until the approval of the general development plan for Batumi in 2027, in violation of the building safety norms and functional zone requirements, allows to exceed the maximum construction intensity coefficient (k-2) and maximum height of buildings by any volume, as well as to disregard all other regulations established by legislation, except for the regulations relating to the protection of cultural heritage.
Particularly alarming is the possibility of implementing construction projects without observing the strength, stability, fire safety and evacuation norms of buildings, which poses a great risk to people's lives and health and violates the positive obligation of the State under Article 10 of the Constitution to take appropriate measures to protect the right to life.
The disputed norms also suspend the requirement of ensuring accessibility for persons with disabilities. Thus, the State violates the obligation under paragraph 4 of Article 11 of the Constitution to provide an accessible environment for persons with disabilities for full, equal and independent participation in public life.
The disputed rule allows the implementation of the kind of construction projects in Batumi, which can have a serious negative impact on healthy living environment, bring irreparable consequences for correct urban planning and maintenance of recreational and public spaces.
It is necessary to plan and implement measures in Batumi in order to alleviate, and not on the contrary, aggravate the difficult situation of spatial arrangement, created as a result of active, chaotic and spontaneous constructions over the years, something indicated by the Public Defender for many years.[1] The implementation of massive constructions without the general urban planning and the requirements established by the Code may cause irreparable damage to the realization of the right to environmental protection.
In order to prevent the expected irreparable damage, we also request with the constitutional lawsuit to suspend the operation of the disputed norms until the final decision is made by the court.
[1] Public Defender’s recommendation of 21 April 2022 regarding the cultural heritage monument - Batumi Boulevard, available at: https://bit.ly/3AiuRQU; 2021 Parliamentary Report on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia, p. 248, available at: https://bit.ly/3QIaPV1; 2020 Parliamentary Report on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia, p. 333, available at: https://bit.ly/3bOCsND; 2019 Parliamentary Report on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia, p. 267, available at: https://bit.ly/3PeHssB.