Մարդու իրավունքների պաշտպանի հայտարարությունը կորոնավիրուսի հետ կապված կարգավորումների վերաբերյալ
Մարդու իրավունքների պաշտպանը գտնում է, որ Վրաստանի կառավարության կողմից նոր կորոնավիրուսի հետ կապված կանոնակարգերը, որոնք արգելում են տեղաշարժը և հասարակական վայրում մնալը 2020 թվականի նոյեմբերի 28-ից մինչև 2021 թվականի հունվարի 31-ը, ներառյալ 21: 00-ին, կարող է խտրական լինել ոչ գերիշխող կրոնական միավորումների նկատմամբ։ Հարկ է նշել, որ նման սահմանափակումը չի տարածվում Սուրբ Ծննդյան տոների վրա՝ հունվարի 6-ի գիշերը, մինչդեռ նույն ժամանակահատվածում այլ կրոնական տոներ, որոնք կարող են նշվել նաև այդ գիշերը, նշված չեն կառավարության կողմից տարածված հայտարարության մեջ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նշում է, որ կարևոր է, որ պետության կողմից սահմանված կարգավորումները հավասարապես տարածվեն բոլոր կրոնական միավորումների վրա, որպեսզի նրանք կարողանան հավասար հիմունքներով իրականացնել իրենց դավանանքի ազատությունը: Ցանկացած կրոնական միավորմանը անհիմն նախապատվություն տալով՝ այլ միավորումների համար անհասկանալի է մնում նրանց նկատմամբ նույն իրավունքից զրկելու օրինականությունը:
Ուստի, Մարդու իրավունքների պաշտպանը դիմում է Վրաստանի կառավարությանը` խնդրելով վերոնշյալ նորմը դիտարկել առանց բացառության տոնելու այն կրոնական տոները, որոնց տոնակատարությունը նախատեսում է գիշերակացեր:

The Public Defender considers that the regulations introduced by the Government of Georgia relating to the novel coronavirus, which prohibit movement and presence in public space from November 28, 2020 to January 31, 2021, including after 21:00, may be discriminatory against non-dominant religious associations. It should be noted that the restriction does not apply to the 6 January Christmas night, while other religious holidays, which may also be celebrated at night in the same period, are not mentioned in the statement issued by the Government.
The Public Defender notes that it is important that the regulations imposed by the state be applied equally to all religious associations to ensure that they can exercise their freedom of religion on an equal basis. By giving unjustified preference to any religious association, the legitimacy of depriving other associations of the same right remains unclear.
Therefore, the Public Defender calls on the Government of Georgia to consider the possibility of making an exception to the above rule on the religious holidays that are celebrated overnight.