Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի և Վրաստանում ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի (UNFPA) գրասենյակի միջև ստորագրվել է հուշագիր
2023 թվականի հուլիսի 13-ին հուշագիր է ստորագրվել Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի և ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի (UNFPA) Վրաստանի գրասենյակի միջև։ Նշված հուշագրի նպատակն է ամրապնդել կողմերի համագործակցությունը ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում։
ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամը երկար տարիներ եղել է Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի կարևոր աջակիցը, որն ուժեղացնում է գրասենյակի գործունեությունը կանանց և ԼԳԲՏ+ անձանց սեռական և վերարտադրողական առողջության և իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ, ինչպես նաև վաղ ամուսնության վնասակար պրակտիկայի դեմ պայքարի ուղղությամբ:
Համապատասխանաբար, հուշագրի ընդհանուր նպատակն է ուժեղացնել Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի, ներառյալ նրա տարածաշրջանային գրասենյակների կարողությունները՝ ապահովելու սեռական և վերարտադրողական առողջության և իրավունքների իրականացումը և վաղ ամուսնության վնասակար պրակտիկայի դեմ պայքարը:
Համագործակցության շրջանակներում Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը կշարունակի մշակել հետազոտությունների վրա հիմնված առաջարկություններ պետական ​​գերատեսչությունների համար և բարձրացնել բնակչության իրազեկվածությունը։ Համագործակցությունը տեղի է ունենում ՄԱԿ-ի «Գենդերային իրավահավասարության» համատեղ ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Շվեդիայի աջակցությամբ։

On July 13, 2023, a memorandum was signed between the Public Defender’s Office of Georgia and the Georgia Office of the United Nations Population Fund (UNFPA). The purpose of the said memorandum is to strengthen cooperation between the parties in areas of common interest.
For many years, the United Nations Population Fund has been an important supporter of the Public Defender’s Office of Georgia, which strengthens the Office's activities in the direction of advocating the sexual and reproductive health and rights of women and LGBT+ persons, as well as the fight against the harmful practice of early marriage.
Accordingly, the overall goal of the memorandum is to strengthen the capacity of the Public Defender’s Office, including its regional offices, to ensure the realization of sexual and reproductive health and rights and to combat the harmful practice of early marriage.
Within the framework of the cooperation, the Public Defender’s Office will continue to develop research-based recommendations for the state agencies and raise public awareness. The cooperation is being carried out within the framework of the UN Joint Programme for Gender Equality, which is being implemented with the support of Sweden.