Ժողովրդական պաշտպանի տեղակալը մասնակցել է քաղաքացիական ինտեգրման գործընթացում կանանց մասնակցության ամրապնդմանն առնչվող միջոցառմանը
2024 թվականի մարտի 8-ին, Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի տեղակալ Իրինե Չիխլաձեն մասնակցել է Վրաստանի հաշտեցման և քաղաքացիական իրավահավասարության հարցերով պետնախարարի գրասենյակի՝ «Կանանց մասնակցության ուժեղացում քաղաքացիական ինտեգրման գործընթացում» սեմինարին, որին մասնակցել են էթնիկ փոքրամասնություններով խիտ բնակեցված՝ Սամցխե-Ջավախեթիի, Քվեմո Քարթլիի և Կախեթիի մարզերից սոցիալական աշխատողներ և բժիշկ կանայք:
Իր ելույթի ընթացքում Իրինե Չիխլաձեն ներկայացրել է Սամցխե-Ջավախքի, Քվեմո Քարթլիի և Կախեթիի շրջաններից պաշտպանի մանդատը և գրասենյակի գործունեությունը գենդերային անհավասարության առումով երկրում առկա մարտահրավերներին ի պատասխան։
Խոսելով էթնիկ փոքրամասնություններ ներկայացնող կանանց խոչընդոտների մասին՝ Ժողովրդական պաշտպանի տեղակալը նշել է գենդերային բռնության և մանկահասակ ամուսնությունների դեպքերի վերացման ուղղությամբ կատարված անբավարար ջանքերի, այդ ոլորտներում ընթացող հետաքննության թերությունների, առողջապահական և այլ ծառայությունների ցածր հասանելիության մասին, ինչը որոշ չափով սրվում է պետական ​​լեզվի չիմացությամբ:
Նա ընդգծեց կարծրատիպային հայացքների վերացման անհրաժեշտությունը և այդ նպատակին հասնելու անհրաժեշտությունը, քաղաքացիական ինտեգրման գործընթացում կանանց ներգրավման կարևորությունը։
Նա խոսեց նաև Վրաստանի բոլոր շրջաններում Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչների կողմից իրազեկվածության բարձրացման նպատակով անցկացվող տեղեկատվական հանդիպումների մասին, որոնք գրասենյակին թույլ են տալիս, մի ​​կողմից, ուղղակիորեն ծանոթանալ մունիցիպալիտետներում ապրող կանանց և աղջիկների իրավական կարգավիճակին և կարիքներին, և մյուս կողմից, այն նրանց տեղեկատվություն է տրամադրում երկրում գործող ծառայությունների մասին, ինչպիսիք են կանանց «Տնտեսական հզորացման առումով պաշտպանության և աջակցության գոյություն ունեցող մեխանիզմների մասին, ինչպես նաև կանանց և ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի մասին»:
«Տեղեկատվական հանդիպումները լավ պրակտիկայի օրինակ են, քանի որ մարզերում բնակվողներն ավելի ու ավելի հաճախ են դիմում Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակ՝ իրավունքների տարբեր խախտումների վերաբերյալ, ինչն ինքնին վկայում է գրասենյակի նկատմամբ վստահության և դրա իրազեկվածության մասին»,- ասել է Ժողովրդական պաշտպանի տեղակալը, նշելով, որ Ժողովրդական պաշտպանը միշտ պատրաստ է համագործակցել իշխանությունների՝ բոլոր ճյուղերի, հասարակական սեկտորի, թեմայով աշխատող փորձագետների և շահագրգիռ կողմերի հետ՝ գենդերային իրավահավասարության հասնելու, կանանց հզորացնելու և նրանց իրավունքները պաշտպանելու համար։
Սեմինարն անցկացվել է Նորվեգիայի Թագավորության արտաքին գործերի նախարարության և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (UNDP) աջակցությամբ։

Deputy Public Defender Participates in Event Related to Strengthening of Women's Participation in Civil Integration Process
On March 8, 2024, Deputy Public Defender of Georgia Irine Chikhladze participated in a seminar held by the Office of the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality - "Strengthening the Participation of Women in the Process of Civil Integration", which was attended by social workers and female doctors from the regions densely populated by ethnic minorities - Samtskhe-Javakheti, Kvemo Kartli and Kakheti.
While delivering a speech, Irine Chikhladze introduced the mandate of the Public Defender and the activities of the Office in response to the challenges existing in terms of gender inequality in the country.
Speaking about the barriers faced by women representing ethnic minorities, the Deputy Public Defender referred to the insufficient efforts made to eliminate gender violence and child marriage, shortcomings of ongoing investigations in the mentioned areas, low accessibility of health care and other services, which to some extent is aggravated by the lack of knowledge of the official language.
She emphasized the need to eliminate stereotypical views and the importance of involving women in the process of civil integration for achieving this goal.
She also spoke about the information meetings held in all regions of Georgia by the representatives of the Public Defender in order to raise awareness, which, on the one hand, allow the Office to learn about the rights situation and needs of women and girls living in the municipalities, and on the other hand, provide the latter with information on the services available in the country, such as the protection and assistance mechanisms relating to women's economic empowerment, violence against women and domestic violence.
"Information meetings are an example of good practice, since the Public Defender's Office is more and more frequently applied relating to various rights violations by people living in the regions, which indicates trust towards the Office," said the Deputy Public Defender, adding that the Public Defender is always ready to cooperate with all branches of government, non-governmental sector, relevant experts and stakeholders in order to achieve gender equality, empower women and protect their rights.
The seminar was supported by the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of Norway and the United Nations Development Programme (UNDP).