Ժողովրդական պաշտպանն այցելել է բռնության զոհ դարձած երեխաների հոգեբանական և սոցիալական ծառայությունների կենտրոն
2023 թվականի դեկտեմբերի 19-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին այցելել է բռնության զոհ դարձած երեխաների հոգեբանական-սոցիալական սպասարկման կենտրոն և ծանոթացել դրա գործունեությանը։
Ժողովրդական պաշտպանը ստուգել է հաստատության ֆիզիկական միջավայրը, քննչական և դատավարական միջոցառումների համար նախատեսված տարածքները, այդ թվում՝ երեխաների հարցաքննության, դատաբժշկական փորձաքննության և բռնության ենթարկված երեխաների վերականգնման համար նախատեսված սենյակները։ Նա նաև հանդիպել և զրուցել է Թրաֆիքինգի զոհերի պետական ​​խնամքի և աջակցության գործակալության տնօրենի և մարդկանցով առևտրի (թրաֆիքինգի) և բռնության զոհերի Թբիլիսիի ինստիտուտի ղեկավարի հետ:
Ժողովրդական պաշտպանը հատկապես կարևորում է հոգեբանական և սոցիալական ծառայությունների կենտրոնի կատարած աշխատանքը՝ սեռական բռնության ենթարկված երեխաների և նրանց ընտանիքների համար վերականգնողական ծառայությունների և ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ։ Ուստի անհրաժեշտ է շարունակաբար հզորացնել կենտրոնը, ապահովել աշխարհագրական հասանելիություն և տարիներ շարունակ ծրագրված լրացուցիչ կենտրոն գործարկել Արևմտյան Վրաստանում։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը ևս մեկ անգամ ընդգծում է երեխաների նկատմամբ սեռական բռնության հանցագործությունների կանխարգելման, ժամանակին հայտնաբերման և արդյունավետ արձագանքման կարևորությունը, այդ հարցերին ժամանակին, համակարգված միջգերատեսչական արձագանքը, երեխաների համար բարեհամբույր մոտեցմամբ գործողությունները և պաշտպանվելու վրա ուղղված միջոցառումները։ Կարևոր է նաև հասարակությանը, հատկապես երեխաներին, տեղեկացնել բռնության ձևերի, դրանց նշանների և պաշտպանիչ մեխանիզմների մասին:
Ժողովրդական պաշտպանն այցելել է նաև Թբիլիսիի բռնության զոհերի ապաստարան և ճգնաժամային կենտրոն։ Նա շրջեց հաստատություններով, ծանոթացավ ապաստարանի և ճգնաժամային կենտրոնի ծառայություններին, կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության ենթարկված անձանց ծառայություններ ստանալու հնարավորություններին։
Ժողովրդական պաշտպանը շարունակում է հետևել երկրում առկա իրավիճակին երեխաների և կանանց պաշտպանության բոլոր ձևերից, այդ թվում՝ սեռական բռնությունից, գնահատում է պետական ​​գերատեսչությունների ձեռնարկած քայլերն այս ուղղությամբ և տալիս համապատասխան առաջարկություններ՝ հիմնվելով առկա մարտահրավերների վրա։

Public Defender Visits Psychological-Social Service Center for Child Victims of Violence
On December 19, 2023, Public Defender Levan Ioseliani visited the psychological-social service center for child victims of violence and received information about its activities.
The Public Defender inspected the physical environment of the institution, the spaces intended for investigative and procedural activities, including the rooms intended for interviewing children, forensic medical examination and rehabilitation of abused children. He also met and spoke with the Director of the AgencyforState Care and Assistancefor VictimsofHuman Trafficking and the Head of the Tbilisi institution for victims of human trafficking and violence.
The Public Defender attaches special importance to the work performed by the psychological-social service center - to implement rehabilitation services and programmes for child victims of sexual violence and their families. Therefore, it is necessary to continuously strengthen the center, ensure geographical accessibility and launch an additional center in Western Georgia, which has been planned for years.
The Public Defender of Georgia once again emphasizes the importance of prevention, timely detection and effective response to crimes of sexual violence against children, timely, coordinated inter-agency response to these issues, child-friendly action and measures focused on protection from secondary victimization. It is also essential to inform the society, especially children, about the forms of violence, its signs and protective mechanisms.
The Public Defender also visited the Tbilisi shelter and crisis center for victims of violence. He viewed the institutions, received information about the services of the shelter and the crisis center, the possibilities of receiving services for the victims of violence against women and domestic violence.
The Public Defender continues to monitor the situation of the protection of children and women from all forms of violence in the country, including from sexual abuse, evaluates the steps taken by state agencies in this regard and issues relevant recommendations based on the challenges detected.