Մարդու իրավունքների պաշտպանի հանդիպումը Վրաստանի Հաշտության եւ քաղաքացիական հավասարության հարցերով պետական նախարարի հետ
2020 թվականի սեպտեմբերի 17-ին Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Նինո Լոմջարիան հանդիպեց Վրաստանի հաշտեցման և քաղաքացիական հավասարության հարցերով պետական նախարար Թեա Ախվլեդիանիի հետ:
Հանդիպմանը Մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ ուշադրություն է դարձրել գրավյալ տարածքներում և օկուպացիոն գծի երկայնքով բնակվող անձանց իրավական վիճակին և նրանց առջև ծառացած հիմնական մարտահրավերներին: Նինո Լոմջարիան կարևորեց գրավյալ տարածքներում մարդու իրավունքների պաշտպանության համար առկա կամ նոր ձևաչափերի և հնարավորությունների առավելագույն օգտագործումը և այս ուղղությամբ համատեղ համագործակցության ամրապնդումը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև ազգային փոքրամասնությունների առջև ծառացած մարտահրավերները և Վրաստանում հավասարության վիճակը: Ընդգծեց ինտեգրման գործընթացում երիտասարդների և քաղաքացիական հասարակության էլ ավելի մեծ և ակտիվ ներգրավվածության կարևորությունը:

Public Defender Meets with State Minister for Reconciliation and Civic Equality
On September 17, 2020, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, met with Tea Akhvlediani, State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality.
The Public Defender focused on the rights situation of persons living in the occupied territories and along the occupation line, as well as the main challenges they face. Nino Lomjaria stressed the importance of maximizing the use of both existing and new formats and opportunities for the protection of human rights in the occupied territories and strengthening of joint cooperation in this direction.
Other topics of discussion were the challenges faced by ethnic minorities and the situation of equality in Georgia; the importance of broader and more active involvement of young people and civil society in the integration process was emphasized.