Ժողովրդական պաշտպանի աշխատակազմի երեխաների իրավունքների վարչությունն աշխատում է 2022-2025 թվականների ռազմավարության և գործողությունների ծրագրի վրա
2022 թվականի օգոստոսի 2-3-ը Ժողովրդական պաշտպանի աշխատակազմի կառուցվածքային ստորաբաժանումների ներկայացուցիչներն անցկացրել են աշխատանքային խորհրդակցություն, որում սահմանվել են Ժողովրդական պաշտպանի աշխատակազմի երեխաների իրավունքների վարչության ռազմավարությունը և 2022-2025 թվականների գործողությունների ծրագրի առաջնահերթությունները, նպատակները, խնդիրներն ու հիմնական գործողությունները։
Քննարկված հարցերը մեծ նշանակություն ունեն Ժողովրդական պաշտպանի լիազորությունների արդյունավետ իրականացման, երեխայի իրավունքների խթանման և երկրում անչափահասների իրավունքների անշեղ պաշտպանության խթանման համար։
Աշխատանքային հանդիպումը կայացել է ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի (UNICEF)՝ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի կարողությունների հզորացում ծրագրի շրջանակներում, այն վարել է քաղաքական փորձագետ Անա Կվերնաձեն։
Օգոստոսի 4-ին և 5-ին ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի (UNICEF) աջակցությամբ փորձագետներ Անա Արգանաշվիլին և Անա Աբաշիձեն Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի աշխատակիցների համար անցկացրեցին դասընթաց՝ նվիրված անչափահասների հետ շփման խնդիրներին։ Հանդիպմանը խոսվել է Ժողովրդական պաշտպանի լիազորությունների շրջանակում իրականացվելիք աշխատանքների, այդ թվում՝ երեխաների հետ իրենց հարմարեցված մոտեցումներով շփվելու ասպեկտների մասին։ Այստեղ հարկ է նշել, որ ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի աջակցությամբ և փորձագետների ներգրավմամբ նախատեսվում է ստեղծել երեխաների հետ հաղորդակցության ասպեկտների վերաբերյալ ներքին ուղեցույց փաստաթուղթ։
ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի աջակցությամբ Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի կողմից իրականացվող գործունեությունը էապես կարևոր է անչափահասների իրավունքների պաշտպանության, նրանց հարմարեցված համակարգային մոտեցումների ներդրման և երեխայի լավագույն շահերը հաշվի առնելու, Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի գործունեությանը օժանդակելու տեսանկյունից։

Public Defender’s Department of the Rights of the Child Working on 2022-2025 Strategy and Action Plan
On August 2-3, 2022, representatives of the structural units of the Public Defender’s Office held a meeting to develop the strategy of the Public Defender’s Department of the Rights of the Child and to determine the priorities, goals, tasks and main activities of the 2022-2025 action plan.
The issues discussed are of great importance for the effective implementation of the authority of the Public Defender, popularization of children’s rights and promotion of their unwavering protection.
The meeting was held within the framework of the United Nations Children's Fund (UNICEF) project “Strengthening the Capacities of the Public Defender of Georgia” and it was chaired by political expert Ana Kvernadze.
On August 4 and 5, with the support of the United Nations Children's Fund (UNICEF), experts Ana Arganashvili and Ana Abashidze held training for the employees of the Public Defender’s Office, the theme of which was communication with children. The activities to be implemented within the framework of the authority of the Public Defender, including aspects of communication with children with child-tailored approaches, were discussed during the training. It should also be noted that with the support of the United Nations Children's Fund and the involvement of experts, it is planned to create an internal guidance document on aspects of communication with children.
The activities carried out by the Public Defender’s Office, with the support of the United Nations Children's Fund, taking into account the best interests of the child, are essentially important for protecting children’s rights, introducing systemic approaches tailored to them and promoting activities of the Public Defender’s Office.