Հատուկ զեկույց` «խտրականության դեմ պայքարի, նրանից խուսափելու և իրավահավասարության վիճակի մասին»
2022 թվականի փետրվարի 25-ին, Ժողովրդական պաշտպանը ներկայացրել է երկրում խտրականության դեմ պայքարի, նրանից խուսափելու և իրավահավասարության մասին 7-րդ տարեկան զեկույցը։
Զեկույցն ընդգծում է 2021 թվականի ընթացքում իրավահավասարության իրավունքի իրացման խոչընդոտները, որոնց հանդիպել են կանայք, հաշմանդամություն ունեցող անձինք, կրոնական և էթնիկ փոքրամասնությունների անդամները, ԼԳԲՏ+ համայնքի անդամները և այլ խոցելի խմբերը։ Այն նաև գնահատում է նոր կորոնավիրուսի կանխարգելման համար սահմանված կանոնակարգերի իրավահավասարության հետ համապատասխանությունը. Սոցիալական պաշտպանության համակարգի թույլ կողմերը իրավահավասարության իրավունքի պաշտպանության առումով և նախընտրական ժամանակաշրջանում քաղաքական հայացքների պատճառով պետական ծառայությունում աշխատանքային իրավունքների խախտման դեպքերը: Զեկույցին կցվում են համապատասխան գերատեսչություններին ուղղված հանձնարարականները:
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը 2021 թվականին ուսումնասիրել է ենթադրյալ խտրականության 161 դեպք՝ հետևյալ հարցերով.
• Քաղաքական հայացքներ ՝ 17%
• Սեռի նշաններ՝ 16%
• Տարբեր կարծիք և հաշմանդամություն՝ 11-11%
• Սեռական կողմնորոշում և/կամ գենդերային ինքնություն՝ 7%
• Ազգություն/քաղաքացիություն՝ 6%
• Կրոնի պատճառով՝ 4%
• Ազգությամբ պայմանավորված անհավասարության դեպքեր՝ 3%
• Տարիքային անհավասարություն 3%
• Այլ նշաններով ենթադրյալ խտրականության փաստեր - 22%
Գրասենյակը իրավահավասարության հարցերի վերաբերյալ մշակել է 15 հանձնարարական, 10 ընդհանուր առաջարկ և 2 դատարանի ընկերոջ կարծիք:
Միջոցառման բացմանը Ժողովրդական պաշտպանը անդրադարձել է 2021 թվականի ընթացքում իրավահավասարության վիճակին և գրասենյակի կողմից իրականացվող աշխատանքներին: Նա նշել է, որ բարելավման միտում չի նկատվում և հատկապես տագնապալի անվանեց հուլիսի 5-6-ի իրադարձությունները, երբ իրավապահները չկարողացան կասեցնել ծայրահեղ աջ խմբերի հարձակումները ԼԳԲՏ+ անձանց, նրանց իրավապաշտպանների և լրագրողների վրա, ինչի հետևանքով մի շարք մարդիկ ծանր վնասվածքներ ստացան: Ցավոք, չնայած Ժողովրդական պաշտպանի կողմից Վրաստանի գլխավոր դատախազին ներկայացրած հիմնավորված դիրքորոշմանը, հետաքննություն չի սկսվել ո՛չ հրապարակային բռնության հրահրման, ո՛չ էլ նման գործողություններ կազմակերպելու վերաբերյալ։
Ժողովրդական պաշտպանը խոսել է նաև կրոնական և էթնիկական հողի վրա ենթադրյալ հակամարտության մասին, ինչը վերահաստատեց նման հարցերի մանրակրկիտ վերլուծության անհրաժեշտությունը։ Ուշադրություն է դարձվել նախընտրական շրջանում տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, հանրային դպրոցներում և մանկապարտեզներում աշխատող մարդկանց, նրանց ենթադրյալ քաղաքական հայացքների պատճառով աշխատանքից ազատելու վրա. Սեռական ոտնձգության և վերարտադրողական առողջության խնդիրների. Ֆիզիկական կամ զգայական հաշմանդամություն ունեցող անձանց առջև գոյություն ունեցող խոչընդոտների վրա:
Ժողովրդական պաշտպանն իր ելույթում շնորհակալություն հայտնեց միջազգային դոնորներին, հատկապես Եվրամիությանը, Եվրոպայի խորհրդին, Պրոլոգին, ՄԱԿ-ի կանանց կազմակերպությանը և Բաց հասարակության հիմնադրամին, որոնք տարբեր աշխատանքներով աջակցում են գրասենյակի հզորացմանը։
Զեկույցը, նրանում արտացոլված արդյունքները և մշակված հանձնարարականները ներկայացրեց, իրավահավասարության դեպարտամենտի ղեկավար Քեթի Շուբաշվիլին:

Special Report on Situation of Equality and Combating and Preventing Discrimination
On February 25, 2022, the Public Defender presented the 7th Annual Report on the Situation of Equality and Combating and Preventing Discrimination.
The report highlights obstacles faced by women, persons with disabilities, members of religious and ethnic minorities, LGBT+ community and other vulnerable groups in 2021 in terms of realization of their right to equality. The report also assesses the compliance of Covid regulations with the right to equity; shortcomings in the social protection system in terms of the protection of the right to equality and cases of violation of labour rights in civil service due to political opinions during the pre-election period. The report also offers recommendations to the relevant agencies.
The Public Defender examined 161 cases of alleged discrimination on the following grounds:
- political opinion - 17%
- sex - 16%
- dissenting opinion and disability - 11-11%
- sexual orientation and/or gender identity - 7%
- nationality/citizenship - 6%
- religion - 4%
- ethnicity – 3
- age - 3%
- other grounds - 22%
The Public Defender prepared 15 recommendations, 10 general proposals and 2 amicus curiae briefs on equality issues.
At the opening of the event, the Public Defender reviewed the state of equality and the activities carried out by the Office in 2021; She noted that there had been no improvement, while the events of July 5-6 had been particularly alarming, when law enforcement officials failed to prevent attacks by far-right groups on LGBT+ people, their rights defenders and journalists, resulting in a number of people being seriously injured. Unfortunately, despite the submission of a reasoned position by the Public Defender to the Prosecutor General of Georgia, no investigation has been launched into either public incitement to violence or organizion of violent actions.
The Public Defender also spoke about the conflicts allegedly erupted on religious and ethnic grounds, which once again proved the need for thoroughly analyzing such cases. In addition, she focused on the dismissal of people employed in local governments, public schools and kindergartens due to their political views during the pre-election period; sexual harassment and reproductive health issues; obstacles faced by persons with physical and sensory disabilities.
The Public Defender thanked international donors, especially the European Union, Council of Europe, PROLoG, UN Women and Open Society Foundation, which support the strengthening of the Office through various activities.
The report, its findings and recommendations were presented by Keti Shubashvili, Head of the Equality Department.