Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը արժանապատվության երթի կապակցությամբ
2021 թվականի հուլիսի 5-ին նախատեսված արժանապատվության երթի կապակցությամբ, Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանը կարևոր է համարում պետության կողմից քաղաքացիների հավաքների և արտահայտման ազատության ապահովումը, գոյություն ունեցող ռիսկերի կանխարգելման և պաշտպանության համապատասխան միջոցառումների անցկացման ճանապարհով: Բացի այդ, նշում է, որ առանձնահատուկ ուշադրություն և համապատասխան իրավական արձագանք են պահանջում ծայրահեղ աջակողմյան և բռնի խմբերի կողմից ԼԳԲՏ + համայնքի ներկայացուցիչների և դրանց աջակիցների նկատմամբ տարածված սպառնալիք պարունակող հայտարարությունները:
Տարիներ շարունակ արտահայտման և խաղաղ հավաքների ազատություններով օգտվելու փորձը, ԼԳԲՏ + համայնքի անդամներն ու նրանց աջակիցները ստիպված են կատարել կյանքին և առողջությանը սպառնացող միջավայրում: Այս ֆոնին պետությունը, ԼԳԲՏ + համայնքի անդամների անվտանգության ապահովման համար պատասխանատվություն ստանձնելու փոխարեն, սահմանափակվում է անբավարար միջոցառումներով և ընդհանուր հանրային հայտարարություններով: Հոմո / տրանսֆոբիապես տրամադրված մարդկանց կողմից կատարված իրավախախտումների ու ենթադրյալ հանցագործությունների վրա արձագանքը, շատ դեպքերում հատվածային է և անարդյունավետ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանության հետ կապված ցանկացած խաղաղ բողոք կամ համերաշխության ակտ, անկախ դրա բովանդակությունից, պաշտպանված է Վրաստանի Սահմանադրությամբ, և դրա ապահովման պարտավորությունը դրվում է իշխանությունների վրա: Դրան հակառակը, բարձրաստիճան պաշտոնյաները նպաստում են հիմնախնդրի քաղաքականացմանը և համայնքի անդամների անվտանգության պաշտպանության երաշխիք են ներկայացնում անձամբ համայնքի իրավունքների սահմանափակումը:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը, ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում իրավասու մարմիններին և պաշտոնատար անձանց, նախորդ տարիների փորձի հիման վրա, միջոցներ ձեռնարկել, որոնք իրականում պաշտպանելու են արժանապատվության երթի մասնակիցների անվտանգությունը, խոսքի և հավաքների ազատությունը. Արդյունավետորեն արձագանքեն ենթադրյալ օրինախախտումների փաստերին. Անպատժելիության զգացողության և հետագայում նման դեպքերից խուսափելու նպատակով, հայտարարություններ անեն ի պաշտպանություն ԼԳԲՏ + համայնքի:

Public Defender’s Statement on March of Dignity
In connection with the March of Dignity scheduled for July 5, 2021, the Public Defender of Georgia considers it important for the State to ensure the freedom of assembly and expression of citizens by preventing risks and taking appropriate protection measures. In addition, the statements made by far-right and violent groups, containing threats against the LGBT+ community and their supporters, need special attention and appropriate legal response.
The LGBT+ community and their supporters have had to exercise their freedom of expression and peaceful assembly in a life-threatening environment for years. Against this background, the State, instead of taking responsibility for ensuring the safety of the LGBT+ community, is limited to insufficient measures and general public statements. Responses to the violations and alleged crimes committed by homo/transphobic people are, in most cases, fragmented and ineffective.
Any peaceful protest or solidarity act related to the protection of human rights, regardless of its content, is protected by the Constitution of Georgia and the authorities are obliged to ensure its protection. In contrast, high officials contribute to the politicization of the issue and portray the restriction of the rights of the community as a guarantee for their safety.
In view of the above, the Public Defender calls on the competent bodies and officials, based on the experience of previous years, to take measures that will actually protect the safety, freedom of expression and freedom of assembly of the participants in the March of Dignity, as well as to respond effectively to the violations of law, in order to avoid the sense of impunity and similar incidents in the future and to make statements in support of the LGBT+ community.