Սեպտեմբերի 27-ը Սուխումիի անկման օրն է
2025 թվականի սեպտեմբերի 27-ին՝ Սուխումի անկման օրվա առթիվ, Ժողովրդական պաշտպանը այցելեց Էնգուրի կամուրջ։
«Ես կցանկանայի դիմել մեր աբխազ եղբայրներին և քույրերին, ովքեր ապրում են այս կամրջի մյուս կողմում, որ այլ լուծում չկա, բացի խաղաղությունից, որտեղ մենք կարող ենք ապրել միասին։ Միայն խաղաղությամբ մենք կվերականգնենք պատերազմում կորցրածը՝ վստահությունը միմյանց, մեր հարաբերությունների նկատմամբ։
Ինչ վերաբերում է մարդու իրավունքներին, որտեղ խաղաղություն չկա, չկան մարդու իրավունքներ, որտեղ պատերազմ կա, անհրաժեշտ չէ խոսել մարդու իրավունքների մասին։ Հետևաբար, նախևառաջ, մենք պետք է մտածենք այն մասին, թե ինչ ունենք ընդհանուր, ինչպես վերականգնել կորցրածը, և այդ ժամանակ ամեն ինչ ինքնուրույն կլուծվի, այդ թվում՝ այն խնդիրները, որոնց բախվում են մեր քաղաքացիները կամրջի մյուս կողմում», - ասել է Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին, Էնգուրի կամրջի մոտ։

September 27 Is Day of the Fall of Sokhumi
On September 27, 2025, on the Day of the Fall of Sokhumi, the Public Defender arrived at the Enguri Bridge.
"I would like to appeal to our Abkhaz brothers and sisters who live on the other side of this bridge that there is no other solution, except peace, where we can live together. Only with peace will we regain what was lost in the war - trust in each other, our relations.
As for human rights, where there is no peace, there are no human rights, where there is war, there is no need to talk about human rights. Therefore, first of all, we should think about what we have in common, how to restore what we have lost, and then everything will be resolved by itself, including the problems that our citizens face on the other side of the bridge," - Levan Ioseliani, the Public Defender of Georgia, said at the Enguri Bridge today.