Ժողովրդական պաշտպանը հանդիպել է Քությաիսիի միջազգային համալսարանի ուսանողների և դասախոսների հետ
2025 թվականի մայիսի 1-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին Քութայիսիի միջազգային համալսարանի ուսանողների և դասախոսների հետ զրուցել է երկրում մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի վերաբերյալ տարեկան զեկույցի հիմնական արդյունքների մասին։
Նա հատկապես շեշտեց օկուպացված տարածքներում առկա իրավիճակը, այդ թվում՝ անվտանգության խնդիրները, վրացերենի դասավանդման սահմանափակումները, սոցիալական ծառայություններին հասանելիությունը և էթնիկ վրացիների միգրացիան։
Նա նաև խոսեց կանանց իրավունքների, վաղ ամուսնությունների, ընտանեկան բռնության և կանանց սպանությունների մասին, ինչպես նաև քրեակատարողական հիմնարկներում դատապարտյալների բռնի վարքագիծը շտկելու ծրագիրն ավելի ակտիվորեն ներդնելու և իրականացնելու, ինչպես նաև դրա համար խրախուսման մեխանիզմներ ստեղծելու անհրաժեշտության մասին։
Բանտարկյալների իրավունքների վերաբերյալ նա վերանայեց ցմահ դատապարտվածների արդարադատության և պայմանական վաղաժամկետ ազատման մեխանիզմները, գործող օրենսդրությունը և գործնականում առկա մարտահրավերները։

Public Defender Meets with Students and Faculty of Kutaisi International University
On May 1, 2025, the Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, spoke with students and faculty of Kutaisi International University about the main findings of the annual report on the situation of human rights and freedoms in the country.
He particularly emphasized the situation in the occupied territories, including security problems, restrictions on Georgian language teaching, access to social services, and migration of ethnic Georgians.
He also spoke about women's rights, early marriage, domestic violence and femicide, and the need to more actively introduce and implement a programme aimed at correcting violent behavior of convicts in penitentiary institutions, and the need to create incentive mechanisms for this.
Regarding the rights of prisoners, he reviewed the mechanisms of justice and parole for life-sentenced prisoners, legislation of the country and challenges in practice.