Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri ilə görüş.
2023-cü il iyunun 13-də Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Giorgi Kalandarişvili ilə görüşüb.
Görüşdə məhdud imkanları olan şəxslərin səsvermə hüququnun reallaşdırılması istiqamətində MSK tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər və Xalq Müdafiəçisinin tövsiyələrinin icrası ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
MSK sədri Xalq Müdafiəçisinə MSK-da işçi qruplarının fəaliyyəti barədə məlumat verib və qeyd edib ki, Xalq Müdafiəçisinin nümayəndələri məhdud imkanları olan şəxslərin və etnik azlıqların problemləri ilə bağlı fəaliyyət göstərən qruplarda fəal iştirak edirlər.
“Bizim üçün insan hüquqları nöqteyi-nəzərindən məhdud imkanları olan şəxslərin seçki məntəqəsində iradəsinin təzahürünə təminat verilməsi və heç bir maneə olmadan bunu edə bilməsi çox vacibdir. Onların seçkilərdə tam iştirak edə biləcəkləri mühitin uyğunlaşdırılması vacibdir”, - deyə Levan İoseliani bildirib.
Görüşdə, həmçinin seçki prosesində elektron texnologiyaların tətbiqi məsələlərindən danışılıb, gələcək əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi perspektivləri razılaşdırılıb.

Meeting with Central Election Commission Chairman
On June 13, 2023, Levan Ioseliani, Public Defender of Georgia, met with Giorgi Kalandarishvili, Chairman of the Central Election Commission (CEC).
The parties discussed the activities carried out by the Central Election Commission in the direction of realization of the right of persons with disabilities to vote and the implementation of the recommendations of the Public Defender.
The CEC Chairman informed the Public Defender about the activities of the CEC working groups and noted that representatives of the Public Defender were actively engaged in the groups working on issues of persons with disabilities and ethnic minorities.
"It is very important for us, from the perspective of human rights, that the realization of the will of persons with disabilities be guaranteed at the polling station, without any obstacles. It is important to ensure adapted environment, where they will be able to fully participate in the elections", said Levan Ioseliani.
The parties also discussed the introduction of electronic technologies in the election process and agreed on prospects of the deepening of future cooperation.