Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը արդարադատության հարցերով դասընթացներ է անցկացրել հանրային դպրոցներում և համալսարաններում
2025 թվականի նոյեմբերի 20-ից 25-ը Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի քրեական արդարադատության դեպարտամենտի աշխատակիցները հանրային դպրոցներում և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում անցկացրեցին արդարադատության հարցերի վերաբերյալ իրազեկվածությունը բարձրացնելու հերթական դասընթացները։
Այս անգամ դասընթացներ են անցկացվել Շիդա Քարթլիի տարածաշրջանի 8 հանրային դպրոցների 230 աշակերտների, ինչպես նաև Յակոբ Գոգեբաշվիլիի անվան Թելավիի պետական համալսարանի 32 ուսանողների համար։
Նախորդ դասընթացների նման, հանդիպումների թեմաներն էին՝ անչափահասների իրավունքները արդարադատության համակարգում, վատ վերաբերմունքը և դրա կանխարգելումը, պետության բացասական և դրական պարտավորությունները, ոստիկանական միջոցառումները և անհատական իրավունքները դրանց իրականացման շրջանակներում, քրեակատարողական համակարգը, Ժողովրդական պաշտպանի մանդատը և գրասենյակի գործունեությունը Վրաստանում մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության բարելավման ուղղությամբ։
Հատկանշական է, որ 2025 թվականի աշնանը Քրեական արդարադատության դեպարտամենտի աշխատակիցները դասընթացներ են անցկացրել Վրաստանի տարբեր շրջանների 38 հանրային դպրոցների ընդհանուր առմամբ 1329 աշակերտների, ինչպես նաև 7 բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների 194 ուսանողների համար։ Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը, իրազեկվածությունը բարձրացնելու նպատակով, տարիներ շարունակ ակտիվորեն կազմակերպում է հանդիպումներ դպրոցականների և ուսանողների հետ: Նրանց ներգրավվածությունը և ցուցաբերած բարձր հետաքրքրությունը վկայում են նման հանդիպումների անհրաժեշտության մասին: Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը շնորհակալություն է հայտնում հանրակրթական դպրոցների և համալսարանների վարչակազմերին արդյունավետ համագործակցության համար և ապագայում կշարունակի իր գործունեությունն այս ուղղությամբ:

Public Defender's Office Holds Trainings in Public Schools and Higher Education Institutions on Justice Issues
From November 20 to November 25, 2025, employees of the Criminal Justice Department of the Public Defender's Office held another round of trainings in public schools and higher education institutions to raise awareness of justice issues.
This time, trainings were conducted for 230 students from 8 public schools in the Shida Kartli region, as well as 32 students from Iakob Gogebashvili Telavi State University.
Similar to previous trainings, the topics of the meetings were the rights of minors in the judiciary, ill-treatment and its prevention, negative and positive obligations of the State, police measures and individual rights within the framework of their implementation, penitentiary system, the mandate of the Public Defender and the activities of the Office to improve the protection of human rights and freedoms in Georgia.
It is noteworthy that in the fall of 2025, employees of the Criminal Justice Department conducted trainings for a total of 1,329 students from 38 public schools in different regions of Georgia, as well as for 194 students from 7 higher education institutions.
The Public Defender's Office has been actively organizing meetings with schoolchildren and students for years to raise awareness. Their involvement and high interest indicate the need for similar meetings. The Public Defender's Office thanks the administrations of public schools and universities for their effective cooperation. The Office will continue its activities in this direction in the future too.