Ժողովրդական պաշտպանի հատուկ զեկույցները՝ էթնիկ փոքրամասնությունների ներկայացուցիչ կանանց և աղջիկների իրավունքների վերաբերյալ
2022 թվականի ապրիլի 28-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի և ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի (UNFPA) Վրաստանի գրասենյակի համագործակցությամբ, տեղի ունեցավ հանդիպում Վրաստանում ոչ գերիշխող էթնիկ խմբի կանանց և աղջիկների իրավունքների վերաբերյալ, որտեղ ներկայացվել է երկու հատուկ զեկույց։
Զեկույցներից մեկն անդրադառնում է էթնիկ փոքրամասնությունների ներկայացուցիչ կանանց և աղջիկների սեռական և վերարտադրողական առողջության հարցերին և իրավական վիճակին. Երկրորդ զեկույցում քննարկվում են Քվեմո Քարթլիում վաղ ամուսնության վնասակար պրակտիկայի և ներկայիս վերաբերմունքի վերաբերյալ հետազոտության հիմնական արդյունքները:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով ելույթ են ունեցել Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Նինո Լոմջարիան, Գենդերային իրավահավասարության խորհրդարանական խորհրդի նախագահ Նինո Ծիլոսանին, ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի (UNFPA) Վրաստանի գրասենյակի ղեկավար Լելա Բաքրաձեն և Վրաստանի կառավարության Մարդու իրավունքների քարտուղարության ղեկավար Մակա Փերաձեն:
Ոչ գերիշխող էթնիկ խմբերի կանանց և աղջիկների սեռական և վերարտադրողական առողջության և իրավունքների գնահատումը Վրաստանում զեկույցը ներկայացրել է հետազոտության հեղինակ Էսմա Իմերլիշվիլին:
Հետազոտությունները ցույց են տվել, որ մի շարք սոցիալ-մշակութային գործոններ, հիմնականում գենդերային նորմերը և սեռականության հետ կապված խարանը, հաճախ հանգեցնում են ոչ գերիշխող էթնիկ խմբերի կանանց և աղջիկների սեռական և վերարտադրողական առողջության իրավունքի խախտումների: Սրան գումարվում է տեղեկատվության պակասը, որն էլ ավելի է խորանում լեզվական խոչընդոտի պատճառով:
Վաղ/մանկական ամուսնության վնասակար փորձի վերաբերյալ խոսել է՝ Քվեմո Քարթլիում կատարած հետազոտության հեղինակ և «Սալամի» հարթակի ներկայացուցիչ Քամրան Մամադլին։ Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ պետական ​​մարմինները և համայնքի անդամները սկզբունքորեն տարբեր տեսակետներ և բացատրություններ ունեն վաղ ամուսնության հարցում, և համայնքի անդամները չեն կիսում գենդերային իրավահավասարության սկզբունքները, որոնք հնչում են տեղական մարմինների կողմից: Հարկ է նշել, որ գերատեսչությունների ներսում էթնիկ փոքրամասնությունների վերաբերյալ կարծրատիպերն ու նախապաշարմունքները հաճախ խանգարում են նրանց խորը և համապարփակ աշխատանք տանել խնդրի շուրջ:
Զեկույցները պատրաստվել են Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի կողմից՝ ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի (UNFPA) Վրաստանի գրասենյակի աջակցությամբ, ՄԱԿ-ի «Գենդերային իրավահավասարության» համատեղ ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է Շվեդիայի կառավարության կողմից: Քվեմո Քարթլիում վաղ/մանկական տարիքում ամուսնության վնասակար փորձի և առկա տրամադրությունների մասին հետազոտությանը մասնակցել է նաև «Սալամի» հարթակը:
Հատկանշական է, որ այս տեսակի և մասշտաբի ուսումնասիրություններն առաջին անգամ են իրականացվել Վրաստանում։
Դիտեք էլեկտրոնային զեկույցը. Վրաստանում ոչ գերիշխող էթնիկ խմբերի ներկայացուցիչ կանանց և աղջիկների սեռական և վերարտադրողական առողջության և իրավական տեսանկյունից ստեղծված վիճակը
Դիտեք Էլեկտրոնային զեկույցը - Վաղ/մանկական տարիքում ամուսնության վնասակար պրակտիկա Քվեմո Քարթլիում. Տրամադրության հետազոտում

Public Defender’s Special Report on Rights Situation of Women and Girls of Ethnic Minorities
A meeting on the rights situation of women and girls representing non-dominant ethnic groups in Georgia was held in cooperation with the Public Defender’s Office and the United National Population Fund (UNFPA) on April 28, 2022. Two special reports were presented at the event.
One report concerns sexual and reproductive health and rights of women and girls of ethnic minorities; the second report reviews the harmful practice of early/child marriage in Kvemo Kartli and key findings of the study of the relevant attitudes.
Opening remarks were delivered at the event by Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, Nino Tsilosani, Chairwoman of the Gender Council of the Parliament of Georgia, Lela Bakradze, Head of the UNFPA Georgia Office, and Maka Peradze, Head of the Human Rights Secretariat of the Administration of the Government of Georgia.
Esma Imerlishvili, the author of the report, presented an assessment of sexual and reproductive health and rights of women and girls of non-dominant ethnic groups in Georgia.
The study showed that a number of social-cultural factors, primarily gender roles and sexuality-related stigma, often lead to the violation of sexual and reproductive rights of women and girls of non-dominant ethnic minorities. Another problem is lack of information, which is further exacerbated by the language barrier.
Kamran Mamadli, the author of the study and representative of the Salami platform, spoke about the harmful practice of early/child marriage. The study made it clear that state agencies and community have substantially different approaches and explanations relating to early marriage. Members of the community do not agree with the principles voiced by local agencies. It should be noted that the stereotypes and prejudice about ethnic minorities inside the agencies often prevent them from conducting deep and thorough work.
The reports were prepared by the Public Defender’s Office, with the support of the UNFPA Georgia Office, within the framework of the UN Joint Programme for Gender Equality that is being carried out with the financial assistance of the Swedish Government. The Salami platform also took part in the preparation of the report on harmful practice of early/child marriage and exploration of the relevant attitudes in Kvemo Kartli.
It should be noted that the studies of similar type and scale were conducted in Georgia for the first time.
See the electronic report - Reproductive and sexual health and rights of women and girls of non-dominant ethnic groups in Georgia