Ժողովրդական պաշտպանը Վրաստանի խորհրդարանի լիագումար նիստում ներկայացրեց տարեկան զեկույցը
2021 թվականի հունիսի 23-ին, ժողովրդական պաշտպան Նինո Լոմջարիան խորհրդարանի լիագումար նիստում ներկայացրեց զեկույց՝ 2020 թվականին Վրաստանում մարդու իրավունքների իրավիճակի վերաբերյալ և հակիրճ քննարկեց զեկույցում ներառված թեմատիկ ուղղությունները:
Ժողովրդական պաշտպանն իր խոսքը սկսեց խոսելով երեխայի իրավունքների մասին, ընդարձակ խոսեց երեխաների աղքատության և դրա հետևանքների, Նինոծմինդայի գիշերօթիկ դպրոցում ապրող երեխաների իրավական վիճակի. Ընտանեկան բռնության և, մասնավորապես, սեռական բռնության մտահոգիչ գործերի մասին. Սոցիալական աշխատողների և հոգեբանների նվազ քանակի մասին: Երեխայի ինքնասպանությունը վերացնելու ռազմավարության և գործողությունների ծրագրի բացակայության. Առանց պատշաճ տեխնիկական աջակցության, երկարատև հեռավար ուսուցման ռիսկերի. Փողոցներում ապրող ու աշխատող երեխաների մասին, որոնց վտանգներն էլ ավելի է ավելացել համավարակի պատճառով:
Կյանքի իրավունքի պաշտպանության առումով ժողովրդական պաշտպանը խոսեց առողջական խնդիրներ ունեցող, մահացած բանտարկյալների գործերի մասին, որտեղ բացահայտվել է քրեակատարողական համակարգի առողջապահության ոչ պատշաճ որակը: Ընդգծեց հոգեբուժարան ընդունված անձանց համար սոմատիկ (ֆիզիկական) առողջական խնդիրների անբավարար բուժումը, ինչը հանգեցրել է հիվանդների մահվան: Ժողովրդական պաշտպանը վերանայել է՝ Գիորգի Շաքարաշվիլիի, Թեմիրլան Մաչալիկաշվիլիի և Խորավայի փողոցում անչափահասների սպանության գործի հետաքննության թերությունները: Նա նշեց, որ աճել է վարչական կարգով ձերբակալված անձանց նկատմամբ ոստիկանների կողմից ոչ պատշաճ վերաբերմունքի մակարդակը:
Քրեակատարողական համակարգում գոյություն ունեցող ոչ ֆորմալ կառավարման պատճառով, 2020 և 2021 թվականներին, տարբեր ժամանակներում N15, N8 և N17 հաստատություններում բանտարկյալների կոնկրետ խմբեր, ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչներին թույլ չեն տվել մոնիտորինգ իրականացնել:
Ժողովրդական պաշտպանի գնահատմամբ, վատ վերաբերմունքը ներկայացնում է բանտարկյալների (այդ թվում ՝ անչափահաս մեղադրյալների) ապաէսկալացման և նրանց երկար ժամանակ մեկուսարանում պահելու սովորույթ, հաճախ անհիմն պատժելու նպատակով:
Վատ վերաբերմունքին հավասարազոր է որոշ հոգեբուժական հաստատություններում գոյություն ունեցող կենսապայմանները, ֆիզիկական բռնության և բանավոր անպատվության հաճախակի դեպքերը, ինչպես անձնակազմի կողմից հիվանդների նկատմամբ, այնպես էլ հենց իրենց հիվանդների շրջանում: Անմարդկային և նվաստացուցիչ վերաբերմունքը համարժեք է հանգստացման պրակտիկային և նաև բուժման փոխարեն ֆիզիկական և քիմիական զսպման միջոցների օգտագործմանը:
Ազատության և անվտանգության իրավունքի մասին գլխում ժողովրդական պաշտպանը կենտրոնացավ այսպես կոչված պարետային ժամի, ինչպես նաև կարանտինում կամ մեկուսացման մեջ գտնվող անձանց բողոքարկելու բարդության վրա: Նա նշեց, որ պայմանական վաղաժամկետ ազատման մեխանիզմը նորմալ չի գործում:
Արդար դատարանի մասին խոսելիս, նա ընդգծեց Գերագույն դատարանի դատավորների ընտրության գործընթացում հայտնաբերված ծայրաստիճան մտահոգիչ խախտումները և դատավորների նշանակման / ընտրության կարգի անթափանցիկությունը. Հեռավար դատական ​​գործընթացներում բացերը, արագ և արդյունավետ արդարադատություն ապահովելու խնդիրները: Վերանայեց Լաշա Թորդիայի, Գիորգի Ռուրուայի, Նիկանոր Մելիայի և այսպես կոչված «Քարտեզագիրների» գործերը:
Արտահայտման ազատության առումով ուշագրավ էին Աջարիայի հեռուստաընկերությունում զարգացող իրադարձությունները, լրագրողների մասնագիտական ​​գործունեությունը խոչընդոտելը և նրանց դեմ կատարված հանցագործությունների անարդյունավետ հետաքննությունը: Խոսքի և հավաքների ազատության ոլորտում անհիմն և անհամաչափ միջամտության փաստերի ավելացումը:
Շրջակա միջավայրի պահպանության ուղղությամբ 2020 թվականին բացահայտվել են էներգետիկ քաղաքականության մարտահրավերները, քաղաքաշինության մեջ մարդու իրավունքների անտեսումը. Վտանգավոր թափոնների կառավարման խնդիրները: Անսարքի են բնական գազի ներքին ցանցի անվտանգության վրա վերահսկողության մեխանիզմը և մթնոլորտային օդի որակի վերահսկման համակարգը: Զեկույցում գնահատվում է նաև «Նամախվան ՀԷԿ»-ի կասկադի նախագծի շուրջ զարգացումները:
Զեկույցում քննարկված են աշխատանքային օրենսդրության բարեփոխումները, նպատակային սոցիալական աջակցության ծրագրերով և ծառայություններով օգտվելու բարդությունները, սահմանափակ բյուջետային և ենթակառուցվածքային ռեսուրսները և տարեց մարդկանց իրավական վիճակի մարտահրավերները:
Համավարակը ծանրացրել է առողջապահության ոլորտի վիճակը, հատկապես հիմնախնդրային էր 2020 թվականի հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին հետաձգված հոսպիտալացում-բուժումը և որոշ դեպքերում հիվանդների մահը:
Բժշկական անձնակազմի իրավական վիճակը ծանր է: Ըստ 2019 թվականի հետազոտությունների, օժանդակ բժշկական անձնակազմն շաբաթական աշխատում է ավելի քան 40 ժամ, և նրանց 84.6%-ի աշխատավարձը 500 լարիից պակաս է, իսկ 100%-ը չի ստանում արտաժամյա աշխատանքի վարձատրություն ինչպես կանոնավոր, այնպես էլ հանգստյան օրերին: Բնակչությանը մատչելի չեն էժան դեղամիջոցները, մանավանդ որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում առողջապահության գները բարձրացել են 9,7 տոկոսով:
Զեկույցը գնահատում է նաև 2020 թվականի խորհրդարանական ընտրությունները:
Բռնազավթված տարածքներում մարդու իրավունքների վիճակի մասին զեկույցում քննարկվում է այսպես կոչված անցակետերում տեղաշարժվելու ազատության սահմանափակումը, որոնք բժշկական ծառայությունների մատչելիության բացակայության պատճառով հանգեցնում են մահվան: Խոսքը անօրինական ձերբակալությունների մասին է, ներառյալ Զազա Գախելաձեի, Վաժա Գափրինդաշվիլիի, Գենադի Բեստաևի, Իրակլի Բեբուայի, Ռամազ Բեղելուրիի, Միրիան Թազիաշվիլիի և Խվիչա Մղեբրիշվիլիի գործերը: Ընդգծված է Էնգուրին լողալով Զուգդիդի անցնելու փորձերը, որոնք հանգեցրել են մարդկանց մահվան. Խնդիր է մայրենի լեզվով կրթության սահմանափակումն ու առաջին դասարանցիների թվի նվազումը: Նշվում է, որ բռնազավթված տարածքներում հաճախակի են ժամանակավոր մեկուսարաններում կամ բանտերում բանտարկյալների ծեծի, վատ վերաբերմունքի փաստերը:
Իրավահավասարության տեսանկյունից ամենից մեծ խոչընդոտ ունեն կանայք, կրոնական փոքրամասնությունները, ԼԳԲՏ + համայնքի անդամները և հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ: 2020 թվականին ժողովրդական պաշտպանը քննարկել է ենթադրյալ խտրականության 113 դեպք, որտեղ բացահայտվել է խտրականություն աշխատանքային հարաբերություններում, խտրականություն լրագրողների նկատմամբ, սեռական ոտնձգություններ: Հիմնական խնդիրներից մեկը մնում է ենթադրյալ ատելության հանցագործությունների հետաքննությունն ու կանխումը:
Գենդերային հավասարության առումով դրական զարգացում էր, խորհրդարանական գենդերային քվոտայի մեխանիզմի ներդրումը: Այնուամենայնիվ, դեռ պետք է լուծվի. Սեռերի միջև եկամտի միջին մակարդակի տարբերությունը, ֆեմիցիդների դեպքերի աճը, թերի օրենսդրությունը: Թրաֆիքինգի դեպքերի բացահայտման մակարդակը և ծառայություններից օգտվող անձանց թիվը ցածր է: Վաղ ամուսնության և նշանադրության պրակտիկան շարունակում է մնալ մարտահրավեր: Հակաճգնաժամային տնտեսական ծրագիրը չի արտացոլում ԼԳԲՏ + անձանց սոցիալական և տնտեսական կարիքները:
Համավարակի դեմ պայքարի պետական ​​հակաճգնաժամային ծրագրերում համարժեքորեն չեն նախատեսված հաշմանդամություն ունեցող անձանց կարիքները, համավարակի պայմաններում արդյունավետորեն չի կատարվում հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց բուժման արձանագրությունները: Չնայած ապաինստիտուցիոնալացման քաղաքականությանը, հաշմանդամություն ունեցող անձանց որոշակի մասը դեռ ապրում է խոշոր ռեզիդենտալ հաստատություններում:
2020 թվականի վերջի դրությամբ, Վրաստանում գրանցված է 288 146 տեղահանված անձ և 91 023 տեղահանված ընտանիք: Նրանցից ոմանք դեռ ապրում են այնպիսի հաստատություններում, որոնք ավելի մեծ վտանգ են ներկայացնում կյանքի և առողջության համար:
Զեկույցում խոսվում է էկո-միգրացիայի կանխարգելման կարևորության մասին. Ինչպես նաև ` քաղաքացիություն չունեցող և ժամանակավոր կացության իրավունք ունեցող անձանց իրավական կարգավիճակի մասին:
Մշակութային ժառանգության գլխում քննարկված են Գելաթիի հարցը և վտանգված հուշարձանները. Բաթումի քաղաքային ժառանգությունը, Խադայի կիրճը և Դավիթ-Գարեջի վանական համալիրը:
Զեկույցում պատկերված է մարդու իրավունքների ուսուցման ոլորտում կատարված աշխատանքը:
Ազգային փոքրամասնությունների համար կրկին հիմնախնդրային էին. Կրթության իրավունքի լիարժեք իրացումը, մշակութային հուշարձանների վիճակը, քաղաքական գործընթացներում ներգրավվածությունը, մամուլի հասանելիությունը, հատկապես համավարակի ընթացքում, իրենց համար հասկանալի լեզվով տեղեկատվության մատչելիությունը և այլ խնդիրներ:
Հավատքի և դավանանքի ազատության առումով խտրական է հարկային և պետական ​​գույքի, սեփականության իրավունքից օգտվելու մասին օրենսդրությունը, կրոնական տոների կապակցությամբ դիրքորոշումը: Մարտահրավեր է ենթադրյալ ատելությամբ մոտիվացված հանցագործությունների հետաքննության անարդյունավետությունը. Ինչպես նաև հրապարակավ հակասեմիտական և կրոնական խտրական հայտարարությունները:
Զեկույցում ուշադրություն է տրամադրվում պարտադիր զինվորական ծառայողների վարձատրությանը և ռազմական անձնակազմի կենսական պայմաններին:

Public Defender Presents Annual Report at Plenary Sitting of Parliament
On June 23, 2021, Public Defender Nino Lomjaria presented a report on the human rights situation in Georgia in 2020 at the plenary sitting of the Parliament of Georgia and briefly reviewed the thematic directions reflected in the report.
The Public Defender began her speech by talking about children's rights, speaking in detail about the child poverty and its consequences, the rights situation of children living in the Ninotsminda orphanage; domestic violence and particularly disturbing cases of sexual abuse; shortage of social workers and psychologists; lack of a strategy and action plan for the elimination of child suicide; risks of long-term remote learning without proper technical support; children living and working on the streets and the fact that the dangers they face have been further increased during the pandemic.
With regard to the protection of the right to life, the Public Defender spoke about the death cases of prisoners who had health problems, which revealed the inadequate quality of health care in the penitentiary system. She emphasized the inadequate treatment for somatic (physical) health problems of persons placed in psychiatric hospitals, leading to the death of patients in some cases. She also reviewed the shortcomings in the investigations of the murder of Giorgi Shakarashvili and Temirlan Machalikashvili, as well as minors on Khorava Street. The Public Defender noted that the rate of ill-treatment of persons detained for administrative offences by the police has increased.
Due to the informal governance in the penitentiary system, at different times in 2020 and 2021, in Establishments Nos. 15, 8 and 17, a group of prisoners did not allow representatives of the Public Defender to conduct monitoring.
According to the Public Defender, the practice of placement of prisoners (including juvenile defendants) in the de-escalation and solitary confinement rooms for a long time, often for the purpose of punishment and wihtout justification, represents ill-treatment.
The living conditions in some psychiatric facilities, frequent cases of physical violence and verbal abuse, both by the staff towards patients and among patients, equal ill-treatment. The practice of tranquilization and the use of physical and chemical restraints instead of treatment also equal inhuman and degrading treatment.
In the chapter on the right to freedom and security, the Public Defender focused on curfew, as well as the difficulties encountered by the quarantined and isolated persons in terms of appealling against restrictions. She noted that the mechanism for early release of prisoners was not working properly either.
Speaking of fair judiciary, the Public Defender emphasized the extremely disturbing violations detected in the selection process of Supreme Court judges and the lack of transparency of the rules for the appointment/election of judges, as well as gaps in the remote trials, problems with ensuring prompt and effective justice. She reviewed the cases of Lasha Tordia, Giorgi Rurua and Nikanor Melia, as well as the so-called cartographers’ case.
In terms of freedom of expression, the events developed around Adjara TV, obstruction of journalists' professional activities and ineffective investigation of crimes committed against journalists were underlined; the Public Defender also stressed the increased number of cases of unjustified and disproportionate interference with freedom of expression and assembly.
In the direction of environmental protection, challenges relating to the energy policy were identified in 2020, as well as neglect of human rights in urban development and problems with hazardous waste management. The internal gas network safety monitoring mechanism and ambient air quality monitoring system are faulty. The report also assesses the developments surrounding the Namakhvani HPP cascade project.
The report reviews the labour law reform, difficulties in accessing targeted social assistance programmes and services, limited budgetary and infrastructural resources, and challenges relating to the rights situation of older people.
The pandemic has worsened situation in the health care sector; delayed hospitalization-treatment in October-November 2020 and the death of patients in some cases were particularly problematic.
The rights situation of medical personnel is the gravest. According to the 2019 studies, support medical staff work more than 40 hours and 84.6% of them receive a salary of less than GEL 500, while 100% of them do not receive overtime pay either on working or non-working days. The population does not have access to cheap medicines, especially after health care prices increased by 9.7 % in the last one year.
The report also assesses the 2020 parliamentary elections.
With regard to the human rights situation in the occupied territories, the report refers to the restrictions on freedom of movement at the so-called checkpoints, resulting in the death of certain persons due to the lack of access to medical services. The report also reviews illegal arrests, including the cases of Zaza Gakheladze, Vazha Gaprindashvili, Genadi Bestaev, Irakli Bebua, Ramaz Begheluri, Mirian Taziashvili and Khvicha Mghebrishvili; attempts to swim across the Enguri River in order to reach Zugdidi, which resulted in the death of several people; restrictions on getting education in the mother tongue and the decrease in the number of first graders. The report says that prisoners are often beaten, ill-treated and tortured in temporary isolators and prisons in the occupied territories.
Women, religious minorities, members of the LGBT+ community and persons with disabilities still face the biggest barriers in terms of realization of the right to equality. In 2020, the Public Defender reviewed 113 cases of alleged discrimination, identifying discrimination in labour relations, discrimination against journalists and sexual harassment. The investigation and prevention of alleged hate crimes remains one of the main problems.
A positive development in terms of gender equality was the introduction of a parliamentary gender quota mechanism. However, the following still needs to be addressed: the difference in the average incomes of men and women, increase in the number of cases of femicide, flawed legislation. The rate of detection of trafficking cases and the number of people using services are low. The practice of early marriage and engagement remains a challenge; The anti-crisis economic plan did not reflect the social and economic needs of LGBT+ people.
The state anti-crisis plans do not adequately address the needs of persons with disabilities either, the treatment protocols intended for people with mental health problems have not been effectively implemented during the pandemic. Despite the deinstitutionalization policy, a certain number of persons with disabilities still live in large residential institutions.
As of the end of 2020, there were 288,146 IDPs and 91,023 internally displaced families registered in Georgia. Some of them still live in facilities that pose an increased threat to life and health.
The report discusses the importance of preventing eco-migration, as well as the rights situation of stateless persons and people with temporary residence permits.
The issue of Gelati and the endangered monuments of Batumi Urban Heritage, Khada Gorge and Davit-Gareji Monastery Complex are discussed in the chapter on cultural heritage.
The report reflects the measures taken in the field of human rights education.
The following remained problematic for national minorities: full realization of the right to education, condition of cultural monuments, involvement in political processes, access to the media, especially during the pandemic, access to information in a language they can understand, etc.
In terms of freedom of belief and religion, the tax law, state property legislation, enjoyment of property rights and the approach to religious holidays are discriminatory. The ineffectiveness of investigations of alleged hate crimes, as well as the publicly made anti-Semitic and religiously discriminatory statements, are also problematic.
The report also focuses on the remuneration of conscripts and the living conditions of military personnel.